Poslání, pracovní metody a výsledky obsahové analýzy: Porovnání verzí

 
(Není zobrazeno 11 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
  
Obsahová analýza je metoda, která umožňuje objektivně zachytit obsah [[Dokument|dokumentu]] pomocí přirozeného či umělého jazyka ve formě redukovaného textu či věcných selekčních údajů. Analýza dokumentu může probíhat automaticky pomocí strojového zpracování nebo v procesu intelektuálního zpracování lidmi, případně kombinací obou uvedených přístupů v hybridních systémech. Obsahová analýza je využívána nejen v procesu pořádání informací, ale také jako [[Výzkumné metody|metoda kvalitativního a kvantitativního výzkumu]].
+
'''Obsahová analýza''' je metoda, která umožňuje objektivně zachytit obsah [[Dokument|dokumentu]] pomocí přirozeného či umělého jazyka ve formě redukovaného textu či věcných selekčních údajů. Analýza dokumentu může probíhat automaticky pomocí strojového zpracování nebo v procesu intelektuálního zpracování lidmi, případně kombinací obou uvedených přístupů v hybridních systémech. Obsahová analýza je využívána nejen v procesu pořádání informací, ale také jako [[Výzkumné metody|metoda kvalitativního a kvantitativního výzkumu]].
  
 
==Poslání a pracovní metody obsahové analýzy==
 
==Poslání a pracovní metody obsahové analýzy==
 +
Posláním obsahové analýzy je objektivní a relevantní vyjádření obsahu dokumentu (případně dalších hledisek jako jsou forma či uživatelské určení), které usnadní vyhledávání a další práci s dokumentem. Mezi [[Obsahová analýza|techniky obsahové analýzy]] patří [[Automatická indexace|automatická]] nebo intelektuální indexace a konceptuální nebo relační analýza. [[Obsahová analýza|Pracovní metody obsahové analýzy]] jsou popsány v ''ČSN ISO 5963 (01 0174)''.
  
==[[Výsledky obsahové analýzy]]==
+
==Výsledky obsahové analýzy==
 +
 
 +
[[Výsledky obsahové analýzy|Výsledkem obsahové analýzy]] je množina slov přirozeného jazyka, které formulují obsah (předmět/téma) [[Dokument|dokumentu]], jeho části nebo jednotlivé [[Informace|informace]]. Výsledkem obsahové analýzy může být abstrakt (referát), anotace, předmětové heslo, deskriptor nebo znak (symbol) pořádacího systému.<ref name="BK">KOVÁŘ, Blahoslav. <i>Obsahová analýza dokumentu</i>. Praha: ÚVTEI, 1974.</ref>
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
 +
===Reference===
 +
<references/>
  
 
===Doporučená literatura===
 
===Doporučená literatura===
Řádek 17: Řádek 22:
  
 
===Související články===
 
===Související články===
* [[Analýza vybraných trendů ve věcném pořádání a vyhledávání informací]]
 
* [[Automatická indexace]]
 
 
* [[Obsahová analýza]]
 
* [[Obsahová analýza]]
* [[Tradiční systémy pořádání informací a znalostí - vlastnosti a možnosti jejich využití]]
 
 
* [[Typy redukovaného textu – pracovní postupy a využití]]
 
* [[Typy redukovaného textu – pracovní postupy a využití]]
 
* [[Vliv interpretace textu na výsledky textové a obsahové analýzy]]
 
* [[Vliv interpretace textu na výsledky textové a obsahové analýzy]]
  
 
===Klíčová slova===
 
===Klíčová slova===
indexace, obsahová analýza, věcné pořádání informací, výzkumné metody
+
obsahová analýza, věcné pořádání informací
 +
 
 +
[[Kategorie:Státnicové otázky UISK]]

Aktuální verze z 5. 6. 2016, 17:44

Obsahová analýza je metoda, která umožňuje objektivně zachytit obsah dokumentu pomocí přirozeného či umělého jazyka ve formě redukovaného textu či věcných selekčních údajů. Analýza dokumentu může probíhat automaticky pomocí strojového zpracování nebo v procesu intelektuálního zpracování lidmi, případně kombinací obou uvedených přístupů v hybridních systémech. Obsahová analýza je využívána nejen v procesu pořádání informací, ale také jako metoda kvalitativního a kvantitativního výzkumu.

Poslání a pracovní metody obsahové analýzy

Posláním obsahové analýzy je objektivní a relevantní vyjádření obsahu dokumentu (případně dalších hledisek jako jsou forma či uživatelské určení), které usnadní vyhledávání a další práci s dokumentem. Mezi techniky obsahové analýzy patří automatická nebo intelektuální indexace a konceptuální nebo relační analýza. Pracovní metody obsahové analýzy jsou popsány v ČSN ISO 5963 (01 0174).

Výsledky obsahové analýzy

Výsledkem obsahové analýzy je množina slov přirozeného jazyka, které formulují obsah (předmět/téma) dokumentu, jeho části nebo jednotlivé informace. Výsledkem obsahové analýzy může být abstrakt (referát), anotace, předmětové heslo, deskriptor nebo znak (symbol) pořádacího systému.[1]

Odkazy

Reference

  1. KOVÁŘ, Blahoslav. Obsahová analýza dokumentu. Praha: ÚVTEI, 1974.

Doporučená literatura

  • ČSN ISO 214. Dokumentace - abstrakty pro publikace a dokumentaci. Praha: Český normalizační institut, 2001. 16 s. Třídící znak 01 0148.
  • ČSN ISO 5963. Dokumentace. Metody analýzy dokumentů, určování jejich obsahu a výběru lexikálních jednotek selekčního jazyka. 1. vyd. Praha: Český normalizační institut, 1995. 10 s. Třídící znak 01 0174.
  • HÁJEK, Martin. Čtenář a stroj: vybrané metody sociálněvědní analýzy textů. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2014. 226 s. ISBN 978-80-7419-161-9.
  • HYHLÍKOVÁ, Věra. Informační analýza dokumentu. Praha: UVTEI-Institut pro mimoškolní vzdělávání, 1984. 80 s. Učební texty / UVTEI; 19.
  • KOVÁŘ, Blahoslav. Obsahová analýza dokumentu. Praha: ÚVTEI, 1974. 44 s. Metodický leták; sv. 105.
  • KUČEROVÁ, Helena. Co analyzujeme při obsahové analýze dokumentů? K pojmu aboutness v organizaci znalostí. Knihovna: knihovnická revue, 2014, 25(1), s. 36-54. ISSN 1801-3252. Dostupné také z: http://knihovna.nkp.cz/knihovna141/141036.htm.

Související články

Klíčová slova

obsahová analýza, věcné pořádání informací