Databáze ProQuest

Databáze ProQuest je určena jako offsite digitální archiv pro Kongres Spojených států. Vědecký obsah společnosti zahrnuje disertační práce, primární zdroje, e-knihy, vědecké časopisy, historické a současné noviny a periodika, zdroje dat a další obsah zájmu výzkumných pracovníků. Ty jsou k dispozici prostřednictvím různých webových rozhraní. Nedávno nabídl služby ProQuest Video Conservation and Discovery Service umožňuje knihovnám zachovat a zpřístupnit své vlastní sbírky audio a video.

Nejvýznamnější světové akademické výzkumné knihovny a další se obrátily na společnost ProQuest jako první a jediný vyhledávací servis založený na jednotném indexu obsahu - který nyní překonává více než miliardu záznamů - což zaručuje rychlé, komplexní a objektivní výsledky. Výzkumníci objevují obsah, který by jinak mohl být vynechán, zatímco knihovny vidí lepší návratnost svých investic z hlubších vyhledávání, které zvyšují využití zdrojů. Discovery se stává ještě více přesvědčivým přidáním milionů unikátních popisných datových komponent pro knihy, CD, video hry a DVD.

Historie

ProQuest je globální informační a technologická společnost založená v roce 1938 společností University of Microfilms. ProQuest poskytuje řešení, aplikace a produkty pro knihovny. Jeho zdroje a nástroje podporují výzkum a učení, publikování a šíření, získávání, řízení a objevování knihovních fondů.

Od svého založení jako výrobce mikrofilmů a poté jako elektronického vydavatele se společnost rozrůstala prostřednictvím akvizic. Společnost dnes nabízí nástroje pro správu a platformu pro objevování a citování, které uživatelům knihovny umožňují objevovat, spravovat, používat a sdílet výzkum získaných z autoritativního obsahu. Celkový obsah včetně dizertací a diplomů, elektronických knih, novin, časopisů, historických sbírek, vládních a kulturních archivů a dalších souhrnných databází se odhaduje na více než 125 miliard digitálních stránek. Obsah je přístupný nejčastěji prostřednictvím knihovních internetových bran. Současným výkonným ředitelem je Kurt P. Sanford. ProQuest je součástí Cambridge Information Group.[1]

Vyhledávací systémy ProQuest a EBSCOhost jsou si navzájem v mnoha věcech a v mnoha ohledech velmi podobné, přesto se ale najde pár rozdílů, které tyto dva systémy mají.

Společnost ProQuest LLC také provozuje podniky pod těmito názvy:

- Bowker poskytuje řešení pro správu bibliografických informací vydavatelům, knihovnám a knihkupcům a je agenturou ISBN pro Spojené státy.

- Dialog je on-line informační služba s více než 1,4 miliardami unikátních záznamů, které jsou zaměřeny na firemní, obchodní a vládní výzkumné pracovníky se zaměřením na farmaceutický, strojírenský a patentový výzkum.

- Knihovna EBL (Ebook Library), agregátor elektronických knih s katalogem titulů od akademických vydavatelů, slouží akademickým, podnikovým a výzkumným knihovnám a současně podporuje vznikající modely vývoje sběru, jako je akvizice založená na patronách.

- ebrary nabízí přístup k ebookovým sbírkám, předplaceným nebo trvalým archivním modelům, v balíčcích předmětů přizpůsobených akademickým, firemním, vládním, veřejným a středoškolským knihovnám.

- Společnost Serials Solutions poskytuje služby pro vyhledávání a správu elektronických zdrojů a správu služeb (ERAMS) pomocí modelu Software-as-a-Service.

Co ProQuest dokáže?

ProQuest, stejně jako EBSCO, nabízí využití enormní databáze, která mimo jiné umožňuje přístup k více než 450,000 e-bookům. Mimo ebooky se na ProQuestu dají vyhledávat také například noviny, které mohou být i několik let staré, či celé dizertační práce.

Samotný ProQuest byl vytvořen pro výzkumné ústavy, které potřebují rychle a účinně najít odborné články, či knihy. Při vyhledávání je využívána cloudová technologie, která je téměř synonymem pro aktuální století a internetový vývoj.

Portál elektronických zdrojů Univerzity Karlovy na svých stránkách uvádí následující vlastnosti této databáze:

• Více než 11 000 časopisů, z toho přes 8000 s plnými texty
• Plné texty 30 000 disertačních prací
• 9000 tržních zpráv ze 43 odvětví a 40 zemí
• 44 000 profilů firem (Hoover's)
• Aktualizované profily 3600 průmyslových odvětví (Snapshots)
• Přes 400 titulů novin vč. The Wall Street Journal and Los Angeles Times[2]

ProQuest Central

Další součástí databáze ProQuest je ProQuest Central[3], což je aktuální verze tohoto vyhledávače, která obsahuje téměř dvakrát více individuálních databází, než jeho předchůdce. Mezi nimi se dají jako příklady uvést následující:

• ProQuest Computing
• ProQuest European Business
• ProQuest Telecommunications

Nevýhody ProQuestu

Výhody jsou velmi podobné již zmiňovaném EBSCOhostu, proto je lepší se zaměřit spíše na nevýhody databáze ProQuest oproti Ebscu:

Jednou z nich je uživatelské rozhraní, které ProQuest nemá možnost upravovat tolik do detailů, jako EBSCO. Na první pohled je přívětivější, než EBSCO, které by pro běžného uživatele nemuselo být tolik intuitivní. Ve výsledné funkčnosti problémy ale určitě nebudou, nicméně ProQuest má občasné problémy s vyhledáváním samotných hesel – některé (u kterých nemělo EBSCO problémy) ProQuest nenalezne vůbec, u jiných se může dostavit něco, co uživatel nevyhledával a to i přes použití logických operátorů, jako například AND, OR, apod.

Odkazy

Reference

  1. ProQuest | Databases, EBooks and Technology for Research. ProQuest | Databases, EBooks and Technology for Research [online]. Copyright ©2017 ProQuest, Inc. All Rights Reserved. [cit. 27.12.2017]. Dostupné z: http://www.proquest.com/
  2. PROQuest Libguides. <i>ProQuest Libguides</i> [online]. 2013 [cit. 2015-01-08]. Dostupné z: proquest.libguides.com
  3. PROQuest CZ. [online]. [cit. 2014-12-09]. Dostupné z: http://www.proquest.cz/

Související články

Klíčová slova

databáze, discovery systém, vyhledávání