INSAN: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „{{Pracuje se}} ==Odkazy== === Reference === <references/> ===Doporučená literatura=== * BRATKOVÁ, Eva. ''Síť trvalých identifikátorů informačn…“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
{{Pracuje se}}
 
{{Pracuje se}}
  
 +
* Idea jednoznačné identifikace [[autoritní entita|autoritních entit]] se objevila v [[IFLA]] již v 70. letech. Koncept '''ISADN''' (International Standard Authority Data Number) vznikl v 80. letech, kdy struktura identifikátoru vycházela z modelu navrženého francouzskými odborníky. Číslo mělo obsahovat 13 znaků (arabská čísla, písmena latinské abecedy) a skládalo se ze čtyř částí (zdroj čísla autoritní entity/záznamu, údaje o národnosti/zemi, jazyk. užívaný jazyk, pořadové číslo).
 +
* S pozměněným názvem INSAN (International Standard Author Number) byl návrh modelu publikovám v letech 1999-2000. Struktura INSAN byla modifikací francouzského návrhu, ale vycházela z amerického modelu, který přicházel z 18-znakovým číslem s následujícími částmi: <ref>BRATKOVÁ, Eva. ''Síť trvalých identifikátorů informačních entit'' [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/. </ref>
 +
* '''kód agentury''' (2 znaky, např. '''LC''' = Library of Congress)
 +
* '''kód národnosti/země''' (2 znaky, např. '''ca''' = Canada)
 +
* '''kód jazyka''' převážné části publikací dané entity (3 znaky, např. '''eng''' = angličtina)
 +
* '''rok přidělení čísla''' (4 číselné znaky)
 +
* '''pořadové číslo''' autoritního záznamu (6 číselných znaků)
 +
* '''kontrolní číslice'''
 +
** příklad: INSAN LCcaeng2003002288-5
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==

Verze z 30. 5. 2016, 21:16

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


  • Idea jednoznačné identifikace autoritních entit se objevila v IFLA již v 70. letech. Koncept ISADN (International Standard Authority Data Number) vznikl v 80. letech, kdy struktura identifikátoru vycházela z modelu navrženého francouzskými odborníky. Číslo mělo obsahovat 13 znaků (arabská čísla, písmena latinské abecedy) a skládalo se ze čtyř částí (zdroj čísla autoritní entity/záznamu, údaje o národnosti/zemi, jazyk. užívaný jazyk, pořadové číslo).
  • S pozměněným názvem INSAN (International Standard Author Number) byl návrh modelu publikovám v letech 1999-2000. Struktura INSAN byla modifikací francouzského návrhu, ale vycházela z amerického modelu, který přicházel z 18-znakovým číslem s následujícími částmi: [1]
  • kód agentury (2 znaky, např. LC = Library of Congress)
  • kód národnosti/země (2 znaky, např. ca = Canada)
  • kód jazyka převážné části publikací dané entity (3 znaky, např. eng = angličtina)
  • rok přidělení čísla (4 číselné znaky)
  • pořadové číslo autoritního záznamu (6 číselných znaků)
  • kontrolní číslice
    • příklad: INSAN LCcaeng2003002288-5

Odkazy

Reference

  1. BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Doporučená literatura

  • BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

autoritní entity, identifikátory, trvalé identifikátory