Ptah: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „== Jméno == Jméno boha Ptaha je odvozeno od slovesa peteh, které znamená "tvořit", "dávat tvar", překlad jeho jména tak může znít "Ten, který t…“)
 
Řádek 7: Řádek 7:
 
== Mýty a funkce ==
 
== Mýty a funkce ==
  
Ptah stvořitel
+
'''Ptah v Mennoferu'''
  
Ptah a řemesla
+
Ptah byl hlavním bohem významného města [[Mennofer|Mennoferu]]. Mennoferský region byl významný již od [[Archaická doba|Archaické doby]], kdy zde stávalo město "Bílé zdi". Zdá se, že již zde byl Ptah velmi uctívaným bohem a k tomuto prastarému centru se také vztahuje jeho velmi často užívaný titul '''"Ptah, jenž je jižně od své zdi".'''
  
Ptah a zásvětí
+
Byl zde uctívám v rámci triády, kde jeho partnerku představovala bohyně [[Sachmet]] a jako jejich syn vystupoval bůh '''Nefertem'''.
 +
 
 +
 
 +
'''Ptah stvořitel'''
 +
 
 +
'''Ptah a řemesla'''
 +
 
 +
'''Ptah a zásvětí'''
 +
 
 +
'''Apis'''
  
 
== Kult ==
 
== Kult ==

Verze z 18. 1. 2017, 11:15

Jméno

Jméno boha Ptaha je odvozeno od slovesa peteh, které znamená "tvořit", "dávat tvar", překlad jeho jména tak může znít "Ten, který tvoří".

Ikonografie a sféry vlivu

Ptah byl jedním z nejstarších božstev starého Egypta - zmínky o něm máme doložené již z dob 1.dynastie z Tarchánu. Zobrazován byl jako stojící člověk v mumiformní podobě, držící své typické žezlo, zakončené symboly was (moci), džed (trvání) a anch (života). Dále mívá typickou těsnou pokrývku hlavy, v případě, že je spojen s nějakým jiným božstvem, může mít i další atributy - např. ve spojení s Usirem může mít nad hlavou sluneční kotouč a dvě pera. Na zádech pak mívá vidět zadní část svého náhrdelníku, případně střapec. Často bývá zobrazován, jak stojí na podstavci, připomínajícím jeden z hieroglyfů slova maat či nějaký druh řemeslnického měřítka. Na některých zobrazeních z Pozdní doby může být zachycen také jako trpaslík.[1]

Mýty a funkce

Ptah v Mennoferu

Ptah byl hlavním bohem významného města Mennoferu. Mennoferský region byl významný již od Archaické doby, kdy zde stávalo město "Bílé zdi". Zdá se, že již zde byl Ptah velmi uctívaným bohem a k tomuto prastarému centru se také vztahuje jeho velmi často užívaný titul "Ptah, jenž je jižně od své zdi".

Byl zde uctívám v rámci triády, kde jeho partnerku představovala bohyně Sachmet a jako jejich syn vystupoval bůh Nefertem.


Ptah stvořitel

Ptah a řemesla

Ptah a zásvětí

Apis

Kult

Reference

  1. Wilkinson 2003: 125-126

Literatura

Eaton, Katherine 2015. Ptah's role as patron of craftsmen and the epithet "south-of-his-wall". Mitteilungen des Deutschen Archäologischen Instituts, Abteilung Kairo 69, 73-78.

Janák, J. 2005: Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta, 1. vyd. Praha: Libri.

Pinch, G. 2004 : Egyptian mythology: a guide to the gods, goddesses, and traditions of ancient Egypt. New York: Oxford University Press.

Pinch, G. 2002 : Handbook of Egyptian mythology. Handbooks of World Mythology. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO.

Verner, M. 2014: Der Gott Ptah und die memphitische Theologie. Sokar 29, 20-29.

Wilkinson, Richard H. 2003 :The complete gods and goddesses of ancient Egypt, London: Thames and Hudson.