Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Mezinárodní standardní číslo hudebniny (International Standard Music Number, ISMN) pomáhá jednoznačné identifikaci a komunikaci speciálního typu dokumentu: tištěných hudebnin včetně informací o nich v mezinárodním měřítku. Identifikátor je kodifikován mezinárodní normou ISO 10957 z roku 1993.

[1]

Číslo ISMN pro identifikaci zhmotnění díla=

Identifikovanou entitou jsou produkty vydavatelů, tj. entity zhmotnění hudebních děl. Číslo ISMN se přiděluje každé samostatné vydané hudebnině nebo samostatně publikované části hudebniny.

Systém ISMN

V podstatě je sysmém ISMN subsystémem systému ISBN:

  • Mezinárodní agentura ISMN (ISMN IA), která má sídlo v Berlíně řídí mezinárodní systém číslování hudebnin.
  • Regionální a národní agentury ISMN zajišťují registraci hudebnin a přidělují vydavatelům odpovídající rozsah čísel. Světový systém v současné době zahrnuje 50 národních agentur. Funkcí české Národní agentury ISMN ČR je pověřena Národní knihovna ČR. Buduje a provozuje databázi záznamů ohlášených knih a hudebnin ISN a databázi záznamů nakladatelů NAK.

Struktura identifikátoru

Identifikátor ISMN se stejně jako původně číslo ISBN skládá z 10 znaků, ident. ISMN je vnitřně rozdělen do čtyř skupin (jsou odděleny spojovníkem, popř. mezerou) v následující struktuře:

  • ISMN Kvalifikátor-Identifikátor vydavatele-Identifikátor titulu-Kontrolní znak
       Kvalifikátor ISMN - tvořen jediným písmenem „M“, který slouží k jeho výraznějšímu odlišení od čísla ISBN.
       Ve struktuře ISMN se nepoužívá kód skupiny, protože hudba je považovaná za mezinárodní.
       Identifikátor vydavatele - 3-7 číselných znaků. Přiděluje ho národní agentura a jeho délka závisí na objemu publikovaných hudebnin daného vydavatele.
       Identifikátor titulu (hudebniny) přiděluje vydavatel každé samostatné části hudebniny. Může mít 5-1 znak.
       Kontrolní znak je jeden a slouží k vyloučení chyb, jež mohou být způsobeny nesprávným zápisem čísla ISMN. Vypočítává se podle specifického algoritmu.
       Příklad:
           Česká hudebnina Symfonie č. 9 moll „Z Nového světa“ skladatele Antonína Dvořáka, vydaná nakladatelstvím Editio Supraphon v roce 1998 (12. revidované kritické vydání)
           ISMN M-2600-0120-6
   Podobně jako u čísla ISBN, probíhá i u čísla ISMN revize. Číslo ISMN by mělo být rovněž 13-místné, původní struktura se bude měnit v části kvalifikátoru (písmeno M bude nahrazeno číselným kódem „979-0“ – tento kód bude vymezovat „zemi hudebnin“ (Musicland)). Příklad budoucího čísla (není reálné):
       ISMN 979-0-2345-0123-7



[1]

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Doporučená literatura

  • BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.
  • BRATKOVÁ, Eva. Tvůrčí díla, systémy informací o nich a nová mezinárodní čísla a kódy. Národní knihovna. 2000, roč. 11, č. 4, s. 147-155. Přístup také z: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0004/0004147.html. ISSN 0862-7487.
  • ISO 10957:1993. Information and documentation – International Standard Music Number (ISMN). 1st ed. Geneva : ISO, 1993. 4 s.
  • ČSN ISO 10957. Informace a dokumentace – Mezinárodní standardní číslo hudebnin (ISMN). Praha : ČSNI, červen 1996. 8 s.

Externí odkazy

Příručka uživatele systému ISMN

Související články

Klíčová slova

autorská díla, trvalé identifikátory, hudebniny, notové materiály, noty, hudba