Rešeršní strategie. Co jsou analytické a intuitivní rešeršní strategie, použití klíčových slov a výrazů tezauru při vyhledávání, vyhledávání ve fulltextových databázích v porovnání s bibliografickými databázemi: Porovnání verzí

Řádek 72: Řádek 72:
 
Nejedná se vysloveně o strategii, spíše intuitivní způsob vyhledávání, využívá však analytické prvky.
 
Nejedná se vysloveně o strategii, spíše intuitivní způsob vyhledávání, využívá však analytické prvky.
  
 +
'''Základní strategie vyhledávání:'''
  
 
+
*Využívání poznámek v dokumentech (footnote chasing, backward chaining) – uživatel využívá poznámky v článcích a knihách a následně odpovídající odkazy v seznamech literatury. Během tohoto procesu tedy postupuje zpět v čase.
 
+
*Hledání citací (citation searching, forward chaining) – uživatel postupuje vpřed pomocí [[Citační rejstřík|citačního rejstříku]] – vyhledá, kdo cituje prvotní dokument.
Využívání poznámek v dokumentech (footnote chasing, backward chaining)
+
*Procházení časopisů (journal run) – identifikace hlavního časopisu v oblasti zájmu a procházení jeho kompletních ročníků.
Hledání citací (citation searching, forward chaining)
+
*Skenování oblasti (area scanning) – prohlížení dokumentů příbuzných těm, které byly nalezeny v dřívějším vyhledávání.
Procházení časopisů (journal run)
+
*Vyhledávání v bibliografických databázích podle [[Klíčová slova|klíčových slov]].
Skenování oblasti (area scanning)
+
*Hledání podle autora. <ref name="jaral">JAROLÍMKOVÁ, Adéla. Rešeršní strategie pro vědu a výzkum - Rešeršní strategie pro vědu a výzkum. Moodle UK pro výuku 1 [online]. [cit. 2022-01-24]. Dostupné z: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5716</ref>
Vyhledávání v bibliografických databázích podle klíčových slov
 
Hledání podle autora
 
  
 
==Klíčová slova a tezaury==
 
==Klíčová slova a tezaury==

Verze z 24. 1. 2022, 17:54

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Dle definice TDKIV je rešerše výsledek (popř. proces) vyhledávání informací ve formě dokumentografických nebo faktografických záznamů, popř. plných textů dokumentů. Rešerše se zpracovává na základě rešeršního požadavku uživatele, který je zformulován pomocí dotazovacího jazyka do rešeršního dotazu; při provádění rešerše se uplatňuje rešeršní strategie. Podle charakteru obsažených informací se rozlišuje dokumentografická nebo faktografická rešerše; rešerše fixovaná na nosič se považuje za sekundární dokument. [1]


Analytické rešeršní strategie

Strategie stavebních kamenů

Building blocks

Dotaz je rozložen na jednotlivé části (koncepty, fazety), které se zpracují samostatně a následně se kombinují

Tuto strategii je možné využít, když jsme seznámení s daným tématem anebo ve chvíli, kdy má téma jasnou strukturu. [2]

Výhody:

  • jednotlivé koncepty lze mezi sebou libovolně kombinovat
  • vidíme, kolik dokumentů se váže k jednotlivým konceptům [2]

Nevýhody:

  • proces může být zdlouhavý [2]

Strategie rostoucí perly

Pearl growing Vyhledání relevantního dokumentu/dokumentů Postupné extrahování dalších klíčových slov a doplňování dotazu Vyhledání dalších dokumentů stejného autora Využití „related articles“ Využití „cited references“


Je vhodné použít na začátku vyhledávání kdy seznamujeme se s tématem nebo v případě pokud známe relevantní dokument. [2]


Výhody:

  • může pomoci s orientací v tématu

Nevýhody:

  • nemusí se podařit nalézt výchozí dokument
  • vyžaduje velkou interakci se systémem [2]

Strategie osekávání

Limits, successive fractions

Počáteční velkou množinu výsledků postupně omezujeme přidáváním dalších podmínek pro vyhledávání jako jsou další upřesňující klíčová slova, omezení vyhledávání na určitá pole anebo využití filtrů/fazet (omezení tématické i formální). Vhodné využít na počátku vyhledávání, když se seznamujeme s tématem. [2]

Výhody:

  • poskytuje přehled o jednotlivých krocích a možnost vracet se zpět

Nevýhody

  • počáteční množina může být příliš velká a nepřehledná

Intuitivní rešeršní strategie

Prohlížecí strategie

Metoda zběžného prohlížení dokumentů, umožňující vidět další související dokumenty v kontextu. Využití vzrostlo s nástupem webu


Typy prohlížení (Fransson, 2009) Specifické (kontrolované) Prediktivní (částečně kontrolované) Všeobecné (nekontrolované)

Typy prohlížení (Marchionini, 1995) Skenování Pozorování Navigování Monitorování Kdy použít Špatně definované téma, mezioborové téma Potřebujeme získat přehled Před promyšlením rešeršní strategie (analytické)


Sběr lesních plodů

Nejedná se vysloveně o strategii, spíše intuitivní způsob vyhledávání, využívá však analytické prvky.

Základní strategie vyhledávání:

  • Využívání poznámek v dokumentech (footnote chasing, backward chaining) – uživatel využívá poznámky v článcích a knihách a následně odpovídající odkazy v seznamech literatury. Během tohoto procesu tedy postupuje zpět v čase.
  • Hledání citací (citation searching, forward chaining) – uživatel postupuje vpřed pomocí citačního rejstříku – vyhledá, kdo cituje prvotní dokument.
  • Procházení časopisů (journal run) – identifikace hlavního časopisu v oblasti zájmu a procházení jeho kompletních ročníků.
  • Skenování oblasti (area scanning) – prohlížení dokumentů příbuzných těm, které byly nalezeny v dřívějším vyhledávání.
  • Vyhledávání v bibliografických databázích podle klíčových slov.
  • Hledání podle autora. [3]

Klíčová slova a tezaury

Dle definice TDKIV je tezaurus řízený a měnitelný slovník deskriptorového selekčního jazyka uspořádaný tak, že explicitně zachycuje apriorní (paradigmatické) vztahy mezi lexikálními jednotkami. Podle jazykového zaměření se rozlišuje jednojazyčný a vícejazyčný tezaurus, podle šíře tematického zaměření speciální, polytematický a univerzální tezaurus, podle struktury fasetový a tematický tezaurus, podle funkce tradiční, indexační a vyhledávací tezaurus. Dále se vyčleňuje cílový a zdrojový tezaurus. [4]

Klíčová slova x tezaury, řízené slovníky Specializované nástroje pro práci s tezaury

+ Jednodušší používání + vyhledávání ve více databázích současně

Problém synonym Problém homonym Různé varianty slov, zkratky Různé jazyky Problém s vyhledáváním netextových informací


Tezaury, řízené slovníky + konzistence + kontrola synonym + hierarchická struktura, kontext, vztahy mezi pojmy

Obtížnější používání Každá databáze má svůj tezaurus → problémy při vyhledávání ve více databázích současně

Vyhledávání ve fulltextových a bibliografických databázích

Vyhledávání ve fulltextech Specializované nástroje pro práci s fulltextem – strukturované dotazy, analýza textu

Vyhledávání ve fulltextech

Fulltextové databáze, web Nestrukturované informace Problémy Význam slov - synonymie, homonymie, polysémie Vztahy mezi slovy Různé jazyky Vyhledávání abstraktních konceptů (věda, informace) Zaužívaná témata složená z kombinace dvou obecných pojmů (lékař jako pacient, architektura a filosofie…) Využití proximitních operátorů Specializované nástroje pro vyhledávání ve fulltextu - např. Tovek Tools – hierarchické dotazy s možností přidávání vah k termínům, analytické nástroje

Odkazy

Reference

  1. ŠVEJDA, Jan. Rešerše. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2022-01-24]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001832&local_base=KTD.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 JAROLÍMKOVÁ, Adéla. Rešeršní strategie - Rešeršní strategie. Moodle UK pro výuku 1 [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2022-01-24]. Dostupné z: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5716.
  3. JAROLÍMKOVÁ, Adéla. Rešeršní strategie pro vědu a výzkum - Rešeršní strategie pro vědu a výzkum. Moodle UK pro výuku 1 [online]. [cit. 2022-01-24]. Dostupné z: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=5716
  4. BALÍKOVÁ, Marie. Tezaurus. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2022-01-24]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001649&local_base=KTD.

Doporučená literatura

  • PAPÍK, Richard. Strategie vyhledávání informací a elektronické informační zdroje. V Tribunu EU vyd. 1. Brno: Tribun EU, 2011. [6], 169 s. ISBN 978-80-7399-338-2.
  • RECHTOŘÍK, Jaroslav. Jak zpracovat rešerši. Ostrava: Státní vědecká knihovna, 1987. 23 s. Metodické listy / St. věd. knihovna v Ostravě; č. 27/1987.
  • TKAČÍKOVÁ, Daniela. Nástroje pro účinné vyhledávání informací [CD-ROM]. 1. vyd. Ostrava: Vysoká škola báňská - Technická univerzita, 2010. Požadavky na systém: Adobe Acrobat Reader. ISBN 978-80-248-2156-6. Dostupné také z: http://dspace.vsb.cz/dspace/bitstream/10084/78275/1/nastroje-pro-ucinne-vyhledavani-tkacikova.pdf.
  • PIÁČEK, Jiří. Úvod do práce s elektronickými informačními zdroji: terminologie, typologie, rešerše, databáze, knihovny [CD-ROM]. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. Skripta. ISBN 978-80-244-4108-5.
  • KAPOUN, Pavel. Informační zdroje. Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Pedagogická fakulta, katedra informačních a komunikačních technologií, 2013. 77 s. ISBN 978-80-7464-400-9.

Související články

Klíčová slova

rešeršní strategie, klíčová slova, tezaurus, fulltextové vyhledávání, bibliografické databáze, databáze, rešerše