Mezinárodní standardní číslo audiovizuálního díla (International Standard Audiovisual Number, ISAN) je trvalý identifikátor určený k jednoznačné a globální identifikaci audiovizuálních děl a jeho verzí. Identifikátor je kodifikován mezinárodní normou ISO 15706.


Abstraktní nehmatatelný intelektuální výtvor

  • Kód ISAN identifikuje audiovizuální díla ve smyslu abstraktního nehmatatelného intelektuálního výtvoru. Identifikátor ISAN na rozdíl od kódu ISWC identifikovat dle terminologie modelu FRBR zároveň vyjádření i realizaci audiovizuálního díla. Ve smyslu identifikátoru pro verze audiovizuálních děl je možné uplatnit zkratku „V-ISAN“.
  • Identifikovaná entita je normou definována jako "audiovizuální dílo", které je vymezeno jako dílo sestávající se ze sledu spojených obrázků s/nebo bez doprovázejícího zvuku, jež je určeno k zobrazení jako pohyblivý obraz za využití příslušných zařízení, bez ohledu na nosič počáteční nebo následující fixace díla.
  • Ke konkrétním typům audiovizuálních děl patří: komerční a reklamní filmy včetně filmů o filmu, dokumentární a výukové filmy, celovečerní filmy, záznamy živých událostí, multimédia, zpravodajské, publicicistické aj. zprávy, záznamy provedení uměleckých děl, dramatická seriálová AV díla, krátké umělecké filmy, televizní zábavné pořady, televizní filmy, hudební videoklipy aj.

Struktura a syntax identifikátoru

Číslo ISAN se skládá celkem z 24 hexadecimálních číslic (96 bitů) a je rozděleno do tří segmentů:

  • První segment je kmenový - 12 hexadecimálních číslic (viz písmeno R=Root v modelu čísla níže v textu).
  • Druhý segment, který tvoří 4 hexadecimální číslice identifikující epizody nebo částí seriálového audiovizuálního díla (viz písmeno E=Episode v modelu čísla níže v textu). Pokud nejde o epizody nebo části seriálového audiovizuálního díla, je druhý segment tvořen 4 nulami.
  • Kontrolní číslice (X) bude připojována vždy při prezentaci čísla ISAN ve formě čitelné člověkem (není součástí celkového počtu číslic celého identifikátoru). Může jít o číselný nebo písmenný znak. Vypočítává se ze základních 16 hexadecimálních číslic podle systému MOD 37, 36, který specifikuje mezinárodní norma ISO/IEC 7064:2003. Pokud se má číslo zapisovat nebo tisknout na konkrétní produkty audiovizuálních děl, bude na začátku opatřeno zkratkou ISAN a jednotlivé části budou odděleny spojovníkem. Dalších 8 hexadecimálních číslic ve třetím segmentu zahrnuje kód verze audiovizuálního díla (viz písmeno V=Version v modelu čísla níže v textu). Pokud nebude identifikována žádná verze díla, budou pozice obsazené 8 nulami. Na konci kódu pro verze následuje další kontrolní číslice (Y), která se vypočítává ze všech předchozích 24 číslic (mimo kontrolní číslici X).
    • Obecný model čísla ISAN je:
      • ISAN RRRR-RRRR-RRRR-EEEE-X-VVVV-VVVV-Y


Odkazy

Reference


Doporučená literatura

  • BRATKOVÁ, Eva. Formování mezinárodního systému pro registraci hudebnin. Národní knihovna. 2002, roč. 13, č. 2, s. 102-110. ISSN 0862-7487 (Print). ISSN 1214-0678 (Online). Dostupný také z: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0202/0202102.html
  • BRATKOVÁ, Eva. Mezinárodní identifikátor ISAN pro audiovizuální díla a vznik jejich mezinárodního registračního systému. Národní knihovna. 2004, roč. 15, č. 2, s. 82-88. ISSN 0862-7487 (Print). ISSN 1214-0678 (Online). Dostupný také z: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0402/0402082.html
  • BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.
  • BRATKOVÁ, Eva. Tvůrčí díla, systémy informací o nich a nová mezinárodní čísla a kódy. Národní knihovna. 2000, roč. 11, č. 4, s. 147-155. Přístup také z: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0004/0004147.html. ISSN 0862-7487.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

ISAN, audiovizuální dílo, hudební díla, trvalé identifiktory, informační systémy, autorské právo