ISRC
Verze z 30. 5. 2016, 05:58, kterou vytvořil Blanka.Ellederova (diskuse | příspěvky) (→Doporučená literatura)
Stránka ve výstavbě
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Mezinárodní standardní kód záznamů (International Standard Recording Code, ISRC) je identifiátorem usnadňujícím jednoznačnou identifikaci a komunikaci zvukových záznamů nebo hudebních videozáznamů včetně informací o nich. Identifikátor je kodifikován mezinárodní normou ISO 3901.
Obsah
Vyjádření/realizace tvůrčích hudebních děl
Kód ISRC se přiděluje každé samostatné jednotce zvukové nahrávky. Není přidělován audiovizuálním záznamům, které jsou doprovázeny zvukovým záznamem (přidělováno číslo ISAN)
Systém ISRC
- Mezinárodní agentura ISRC (International ISRC Agency) - funkcí je pověřena Mezinárodní organizace fonografického průmyslu IFPI (International Federation of the Phonographic Industry), na jejímž serveru je k dispozici webové sídlo IA ISRC.
- Národní agentury ISRC - přidělují žadatelům kódy ISRC, zajišťují tvorbu metadata pro mezinárodní databázi. Národní agenturou za ČR je společnost INTERGRAM (Nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů) [1]
Struktura identifikátoru
Kód ISRC se skládá z 12 znaků (arabské číslice, písmena latinské abecedy) rozdělených do čtyř prvků. Pro zápis, tisk nebo jinou vizuální prezentaci se kód opatřuje zkratkou ISRD a prvky jsou odděleny spojovníkem: [1]
- Kód země - 2 velká písmena (norma ISO 3166-1, např. GB=Velká Británie, FR=Francie)
- Kód producenta - 3 znaky (písmena A-Z, číslice 0-9)
- Rok přidělení kódu - dvouznakový
- Kód určení - 5 číselných znaků pořadového čísla
- ISRC Kód země-Kód producenta/majitele záznamu-Rok přidělení ISRC-Kód určení
- ISRC FR-Z03-97-00212
Odkazy
Reference
- ↑ 1,0 1,1 BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.
Doporučená literatura
- BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.
- BRATKOVÁ, Eva. Tvůrčí díla, systémy informací o nich a nová mezinárodní čísla a kódy. Národní knihovna. 2000, roč. 11, č. 4, s. 147-155. Přístup také z: http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0004/0004147.html. ISSN 0862-7487.
- ČSO ISO 3901. Informace a dokumentace - Mezinárodní standardní kód nahrávky (ISRC). Praha: ČSNI, září 2002. 12 s.
- ISO 3901:2001. Information and documentation - Interanational Standard Recording Code (ISRC). 2nd Geneva: ISO, October 2001, 9 s.
Externí odkazy
Související články
- CISAC
- ISBN
- ISMN
- ISSN
- ISWC
- Trvalé identifikátory informačních objektů (zdrojů) globálního významu a systémy jejich směrovacích služeb
Klíčová slova
autorská díla, hudební díla, autorské právo, zvukové záznamy, video záznamy