URI: Porovnání verzí

Řádek 9: Řádek 9:
 
===Obecné schéma URI===
 
===Obecné schéma URI===
 
'''Jméno schématu:Specifické schéma'''
 
'''Jméno schématu:Specifické schéma'''
* Některá schémata jsou specifickými protokoly (http, telnet, ftp)
+
* Některá schémata jsou specifickými [[protokol|protokoly]] ('''http, telnet, ftp''')
* Jiná schémata s určitým protokolem souvisejí (z39.50s, mailto)
+
* Jiná schémata s určitým protokolem souvisejí ('''z39.50s, mailto''')
  
 
===Příklady identifikátorů URI===
 
===Příklady identifikátorů URI===

Verze z 2. 6. 2016, 14:51

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Jednotný identifikátor zdroje(Uniform Resource Identifier, URI) je kód identifikující adresu dokumentu nebo jiného zdroje na internetu. Jedná se o obecný soubor pojmenování a adres internetového zdroje skládající se z řetězce znaků. [1]

Historie a původ URI

Obecný identifikátor URI představil Tim Berners-Lee v roce 1994 pod názvem Universal Resource Identifier (Univerzální identifikátor zdroje). Nové pojetí identifikátoru s pojmenováním Uniform Resource Identifier (Jednotný identifikátor zdroje) bylo publikováno jako internetový standard poprvé v roce 1998. Obecné syntaxi identifikátoru se věnuje verze standardu z roku 2005.

Užití URI

URI je obeným rámcem identifikátorů informačních zdrojů (mohou být abstraktní nebo fyzické). Může popisovat zdroj z hlediska jeho identity a neurčovat jeho umístění. Může zdroj popisovat z hlediska jeho umístění, ale nepopisovat jeho identitu. Může popisovat obojí současně. S URI souvisí URL(Uniform Resource Locator) a URN (Uniform Resource Name).

Formát

URI je obecný koncept a jeho základní formát je velmi volný. Jedná o název tzv. schématu, následovaný dvojtečkou a dále prakticky libovolným řetězccem odvozeném od použitého schématu.

Obecné schéma URI

Jméno schématu:Specifické schéma

  • Některá schémata jsou specifickými protokoly (http, telnet, ftp)
  • Jiná schémata s určitým protokolem souvisejí (z39.50s, mailto)

Příklady identifikátorů URI

  • http:http://www.ifla.org/VII/s13/garr/garr.pdf - frekventované schéma http hraje důležitou roli při určování lokalizace zdrojů na webu
  • telnet:dec59.ruk.cuni.cz
  • ftp:ftp.rfc-editor.org/in-notes/rfc4452.txt
  • mailto:**Eliska.Novakova@ff.cuni.cz
  • info:lccn/n78089035 - info je novým schématem, zavedeným zejména pro potřeby jednoznačné identifikace některých tradičních lokálně platných identifikátorů (například známého identifikátoru záznamu katalogu Kongresové knihovny LCCN) s cílem jejich potřebného zapojení do automatického propojování informačních zdrojů v síťovém prostředí (pomocí standardu OpenURL a technologie SFX).
  • info:doi/10.1000.10/123456
  • z39.50s:melvyl.ucop.edu/cat
  • urn:nbn:de:gbv:089-3321552 - urn - jednotné jméno zdroje (Uniform Resource Name), které souvisí s definovaným a schválených jmenným prostorem.
    • Je nutné poznamenat, že na rozdíl od „urn“, není za schéma považován Jednotný lokátor zdroje „url“ (aby bylo URL nalezené v rámci Internetu akční, je zapotřebí schématu URI „http“).

Odkazy

Reference

  1. CELBOVÁ, Ludmila. URI. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2016-06-02]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000567&local_base=KTD.

Doporučená literatura

  • BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

trvalé identifikátory, mezinárodní normy a standardy