PURL

Trvalý identifikátor URL (Persistent Uniform Resource Locator, Persistent URL, PURL) je trvalý identifikátor vyvinutý OCLC. Oproti běžnému URL nesměřuje přímo na konkrétní webovou stránku identifikovanou URL, ale nejprve na směrovací službu, která shromažďuje a aktualizuje seznam odpovídajících URL k informačnímu zdroji.

Původ PURL

Trvalý identifikátor PURL byl vyvinut v roce 1995 OCLC jako jedna z prvních implementací trvalých identifikátorů založených na specifikaci URN fungující jako jmenná a směrovací služba pro internetové zdroje, které OCLC zpracovává v rámci souborného katalogu. V roce 1996 byl identifikátor PURL nasazen v rámci Projektu internetové katalogizace (Internet Cataloguing Project). [1]

Směrovací služby a PURL server

Trvalý identifikátor informačních zdrojů PURL může identifikovat tištěné i elektronické dokumenty. Jedná se také o lokátory, které odkazují na bezprostřední směrovací službu (PURL je v podstatě identifikátorem URL vedoucí ke směrovací službě). Záznamy v databázi serveru směrovací služby (PURL server) obsahují identifikátor PURL a jeden nebo více odpovídajících URL, na kterých se daný informační zdroj nachází. Pro směrování se využívá i v tomto případě standardního protokolu HTTP. Informační zdroj lze pak získat prostřednictvím klientského prohlížeče, který automaticky zajistí získání jeho digitální kopie. [1]

Struktura identifikátoru PURL

  • označení protokolu (http)
  • služba doménového jména (DNS) zajišťující přístup ke směrovací službě přes příslušnou IP adresu
  • jméno informačního zdroje
    • http://purl.oclc.org/keith/home
    • http://purl.oclc.org/OCLC/PURL/FAQ

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Doporučená literatura

  • BRATKOVÁ, Eva. Síť trvalých identifikátorů informačních entit [online]. Verze 1.0. Praha: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK v Praze, prosinec 2007 [cit. 2016-05-15]. 53 s. Formát PDF. Elektronické studijní texty ÚISK. Dostupný z: http://texty.jinonice.cuni.cz/.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

URL, informační zdroje, trvalé identifikátory, mezinárodní normy a standardy