Microsoft

Historie

Paul Allen and Bill Gates at Lakeside School in 1970

Microsoft je americká akciová národní společnost sídlící v Redmondu ve Washingtonu. Zabývá se vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů a služeb, které jsou úzce spjaté s počítači. V polovině osmdesátých let začala dominovat na trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS, které následovala série operačních systémů Microsoft Windows. Microsoft byl založen 4. dubna 1975 a jeho zakladateli jsou Bill Gates a Paul Allen. [1]

Podnět k založení Micosoftu přišel v prosinci roku 1974, když Paul Allen přinesl na setkání s Billem Gatesem (se kterým se znal již z dětství) nejnovější vydání časopisu Popular Electronics. V tomto časopise byl představen minipočítač Altair 8800 s mikroprocesorem Intel 8080, který právě uváděla na trh společnost MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems). Ačkoli byl Altair na svou dobu kouzelným strojem, měl jeden základní nedostatek, neexistoval pro něj jednoduchý a využitelný software. A právě v tom Bill Gates okamžitě rozpoznal příležitost. Dvojice kontaktovala Eda Robertse (šéfa MITS) a nabídla mu, že dodají pro Altair upravenou verzi jazyku BASIC. Roberts, jehož nadšení těchto mladíků zaujalo, souhlasil. Bill Gates a Paul Allen pak během šesti týdnů napsali programovací jazyk Altair BASIC, který krátce nato v MITS prezentovali. Robertse program zaujal a uzavřel s nimi smlouvu.

Bill Gates už tehdy věděl, že nápad, má-li být úspěšný, musí se vytrvale rozvíjet. Společně s Paulem Allenem se přesunuli do města Albuquerque v Novém Mexiku, kde bylo sídlilo ústředí firmy MITS. Zde 5. září založili Micro-Soft, společnost zaměřenou na vývoj softwaru. Později se společnost přejmenovala na již známý Microsoft. V současnosti se Microsoft řadí mezi společnosti tzv. Big Five společně s dalšími technologickými giganty: Google, Apple, Amazon a Facebook. [2]

Microsoft Windows

Windows je placený operační systém od americké společnosti Microsoft. Operační systém je základní program počítače, který se spouští se zapnutím počítače a končí jeho vypnutím. Operační systém je uložen, jako všechny data na pevném disku. Operační systémy Windows od Microsoftu jsou nejrozšířenější operační systémy na světě a tvoří cca 95 % všech operačních systémů nainstalovaných na PC. [3] Všechny tyto systémy mají podobné grafické uživatelské rozhraní, ale liší se použitým jádrem, úrovní podpory multitaskingu i používanými knihovnami a účelem použití. [4]

Jaké verze Windows máme?

 • klasickou verzi pro PC, notebooky, tablety (Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8)
 • mobilní verze (Windows Phone 7, Windows Phone 7.5, Windows Phone 8, Windows 10)
 • serverové verze (Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012 (R)) [5]

Historie Microsoft Windows

 • MS-DOS: jedná se o první operační systém firmy Microsoft. Byl vytvořen pro osobní počítače firmy IBM a na trh byl uveden společně s těmito počítači v roce 1981. Tento systém byl však velice nepohodlný a umožňoval práci pouze jednomu uživateli, který mohl mít v danou chvíli spuštěný jediný program.
 • Windows 1.0: v roce 1985 byl vypuštěn do světa Windows 1.0. Tento operační systém již nenutil uživatele ukončovat a znovu spouštět programy. Pokud chtěl uživatel s programy pracovat současně, mohl mezi nimi přepínat (avšak okna se nemohla překrývat).
 • Windows 2.0: v rámci této verze, která vyšla v roce 1987 byl odstraněn problém s překrytím oken. Zde již bylo možno okna překrývat jedno přes druhé, bez nutnosti je mozaikovitě skládat vedle sebe. V prosinci roku 1987 pak byly uvedeny Windows 2.0 verze 386, které byly optimalizovány pro nejnovější čip firmy Intel.
 • Windows verze 3.0: tato verze vyšla v roce 1990 a velmi rychle se rozšířila a to především díky velké hardwarové i softwarové podpoře významných nezávislých výrobců a předinstalováváním na nové PC. Objevilo se také několik významných novinek, jako je grafické prostředí anebo virtuální paměť atd. [6]
 • Windows 3.1: v roce 1992 vychází vylepšená verze Windows 3.1. Jednalo se o grafickou nástavbu DOSu, která prezentovala programy jako ikony a umožňovala jejich snadné spuštění.
 • Windows NT 3.1: vznikl v roce 1993. Nebyl navržen na MS-DOS a podporoval více procesů a více uživatelů současně. Tímto začal paralelní vývoj Windows založených na MS-DOS a Windows NT (New Technology).
 • Windows 95: vychází v roce 1995. Kromě dalších funkcí přišel i s dnes proslulým Start menu. Zároveň začal podporovat 32-bitové aplikace a nainstaloval se s ním první Internet Explorer. Komerčně se jednalo o velmi úspěšnou verzi systému. [7]
 • Windows NT 4.0: v roce 1996 převedl Microsoft grafické rozhraní Windows 95 i na NT platformu, přičemž výsledkem byla verze Windows NT 4.0. Tento systém se mimořádně prosadil v podnikovém prostředí. Neobsahoval multimediální výbavu Windows 95, ale nabízel větší robustnost a lepší vlastnosti pro síťové prostředí. [8]
 • Windows 98: vyšel v roce 1998. Windows 98 jsou již posledním systémem založeném na starém jádře pracujícím pod DOSem. Obsahovaly přímo v jádře webový prohlížeč, což znevýhodňovalo ostatní výrobce prohlížečů.
 • Windows NT: pátou verzi Windows NT uvedl Microsoft na trh 17. února 2000. Přesto, že byl tento systém volným pokračováním Windows NT 4.0, obsahoval tolik změn, že byl přejmenován na Windows 2000. Stejně jako Windows 98 měl i Windows 2000 v jádře zabudovaný internetový prohlížeč, ale s vylepšenou práci s multimédii a herní schopnosti. Pro většinu domácích uživatelů byl však tento systém příliš robustní a náročný na hardware. Býval nasazován především na výkonných serverech. [6]
 • Windows XP: vznikl v roce 2001. Zaznamenal velký komerční úspěch a Windows se tímto dostal na další počítače a pomalu se stával nejrozšířenějším systémem.
 • Windows Vista: ten spatřil světlo světa v roce 2007. Systém byl určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích. Vyznačoval se značnou nekompatibilitou se starším softwarem i hardwarem a vysokými hardwarovými požadavky, které byly příčinou pomalého výkonu (ve srovnání se starším systémem Windows XP).
 • Windows 7: vznikl v roce 2009 a byl určen pro osobní počítače. Tento systém se velmi rozšířil, a napravil tak špatnou reputaci předchozích Windows Vista.
 • Windows 8: vyšel v roce 2012. Jeho největší změnou bylo zavedení nového pohledu na uživatelské rozhraní, a to metro-design. Ten reagoval hlavně na čím dál tím větší rozšíření dotykových zařízení a měl jít s dobou. Mezi další změny patřilo i odstranění nabídky start a zaměření na cloud. Bohužel, velké změny v ovládání se ukázaly být (zejména na nedotykových zařízeních) nepraktické a na Windows 8 se za to snesla vlna kritiky. Microsoft na to reagoval a rok po vydání vydal aktualizaci Windows 8.1, který se snažil chyby napravit.
 • Windows 10: vyšel v roce 2015. Microsoft se rozhodl, že vrátí zpět plnohodnotné start menu a metro design začal využívat jen částečně. Zároveň s tím nechal všechny dosavadní uživatele Windows 7, 8 a 8.1 zadarmo aktualizovat systém na Windows 10. [7]
 • Windows 11: připravovaný 64bitový operační systém, jehož předpokládané vydání

je na podzim roku 2021.

Microsoft Office

Microsoft Office logos (2013-2019)

Sada kancelářských aplikací Microsoft Office je vedle operačního systému Microsoft Windows druhým nejdůležitějším softwarovým počinem v portfoliu společnosti Microsoft. Dnes je nejrozšířenějším balíčkem základních kancelářských aplikací, [9] které jsou určené pro práci v kanceláři i pro domácí použití. Tato sada obsahuje standardně textový editor Microsoft Word, tabulkový kalkulátor Microsoft Excel, k vytváření nejrůznějších prezentací slouží Microsoft Power Point, e-maily, kalendář, úkoly a kontakty lze spravovat v programu Microsoft Outlook. K správě databází slouží Microsoft Access, textový a grafický editor lze nalézt pod názvem Microsoft Publisher a k zápisu poznámek je k dispozici poznámkový blok Microsoft OneNote. [10]

Historie Microsoft Office

 • Office 1: první verze vyšla již v srpnu 1989. Office 1 obsahoval textový editor Word, tabulkový kalkulátor Excel a program pro přípravu a přehrávání prezentací PowerPoint.
 • Office 1.5: tato verze vyšla v roce 1991. Obsahovala první ze tří minor verzí v celé historii kancelářského balíku od Microsoftu. Uživatelům nabídla aktualizovaný tabulkový editor Excel. V témže roce, o několik měsíců později se objevila sada Office 1.6, v níž se poprvé rozrostla nabídka aplikací. Přibyl v ní e-mailový klient. Ještě nenesl jméno Outlook, ale jmenoval se prostě Mail.
 • Office 3.0: tato sada vyšla v roce 1992 (verze 2.0 byla zcela přeskočena) později byla přejmenovaná na Office 92. To bylo poprvé, kdy Microsoft v názvu své kancelářské sady použil letopočet. Zároveň šlo podle dostupných informací o první verzi, vedle disket, dodávanou také na CD.
 • Office 4: tato sada se objevila v lednu roku 1994. Microsoft se vrátil k uvádění svého kancelářského balíčku na trh pod názvem s číslem verze namísto roku uvolnění. Čtvrtá generace Office byla první, která se na trhu objevila ve dvou edicích: Standard a Professional. Levnější Standard nabízela aplikace Word, Excel, PowerPoint a Mail. V dražší edici Professional k nim přibyl databázový software Access, který si tak v Microsoft Office odbyl premiéru.
 • Office 4.3: v červnu roku 1994 se objevila poslední minor verze Microsoft Office uvedená na trh, Office 4.3. Šlo zároveň i o poslední 16bitovou verzi Microsoft Office podporující Windows 3.xx (tehdy ještě pouhé grafické nadstavby pro MS-DOS) a Windows NT 3.5 a starší, která oproti Office 4.0 nabídla aktualizovaný Excel a PowerPoint.
 • Office 95: v srpnu vydal Microsoft přelomovou verzi své kancelářské sady - Office 95. Microsoft od té doby přestal do názvu nových verzí (s jednou pozdější výjimkou) své kancelářské sady promítat číslo verze, které nahradil rok vydání (opět s pozdějšími výjimkami). Sada Office 95 podporovala Windows 95 a Windows NT 3.51 a vyšší. Microsoft poprvé sladil číslování verzí obsažených programů s číslem verze celé sady. Balíček Office 95 tak coby verze 7.0 obsahoval i Word 7.0, Excel 7.0 atd. Ze sady zmizel e-mailový klient Mail. Naopak přibyl elektronický diář Schedule Plus, ve kterém můžeme též spatřovat předchůdce později uvedeného Outlooku.
 • Office 97: zmíněný Outlook se poprvé objevil v sadě Office 8.0 jdoucí na trh pod názvem Office 97, přestože sada byla uvolněná ještě v roce 1996. Šlo o poslední verzi podporující Windows NT 3.51.
 • Office 2000: tato sada (verze 9.0) přišla v roce 1999. Šlo o dosud poslední případ, kdy číslo v názvu balíčku neodpovídalo roku uvedení na trh. Sada Office 2000 jako poslední oficiálně podporovala (svého času přelomový) systém Windows 95. Počet edic se rozrostl na pět. Poprvé se v těch nejvyšších objevil program FrontPage pro tvorbu webových stránek. Program Photo Editor byl nahrazen sofistikovanějším nástrojem PhotoDraw.
 • Office XP: pro nové století si Microsoft připravil novou kancelářskou verzi Office XP (verze 10.0) uvedenou na trh v roce 2001. Jak název napovídá, šlo o souputníka později velmi úspěšného a dodnes hojně rozšířeného operačního systému Windows XP. Toto byla od roku 1995 dosud jediná výjimka, kdy se v názvu sady neobjevil letopočet. Sada Office XP udělala tečku za érou systémů z druhé poloviny devadesátých let 20. století. Šlo totiž o poslední verzi kancelářského balíku Microsoftu podporující systémy z té doby, tedy ve své době hodně úspěšný Windows 98. Microsoft přidal další edici kancelářského balíčku. S Office XP definitivně zmizely ze sady kancelářských aplikací Microsoftu programy pro úpravu fotek. Poprvé se v této verzi objevil SharePoint, a to konkrétně v nejvyšší edici Professional Special Edition, která obsahovala všechny dostupné součásti Office 97: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, FrontPage, Publisher a již zmíněný SharePoint.
 • Office 2003: v listopadu roku 2003 vyšla sada Office 2003 (verze 11.0), která upoutala pozornost méně konzervativním designem ve stylu Windows XP. Šlo o poslední verzi podporující Windows 2000. Sada byla dostupná celkem v šesti edicích. Na rozdíl od třech předchozích verzí už nenabízela edici explicitně určenou pro vývojáře. Poprvé se ale s Office 2003 objevila edice Basic, kterou OEM partneři mohli předinstalovávat na své počítače. Také se poprvé objevila zvýhodněná edice pro studenty a pedagogy. Ta tehdy poprvé ještě vedle Wordu, Excelu a PowerPointu obsahovala i Outlook.
 • Office 2007: sada (verze 12.0) vyšla v roce 2007 a představovala další zlom v historii kancelářského softwaru od Microsoftu. Microsoft v Office 2007 poprvé použil koncept Ribbon, tedy tzv. pás karet, s nímž přišlo kompletní předělání uživatelského rozhraní většiny aplikací. Ribbon si Microsoft oblíbil a dodnes na něj nedá dopustit. Základní myšlenka pásu karet, která nahrazuje tradiční horizontální menu a běžný nástrojový panel, ale zůstává zachována. Počet edic Office 2007 narostl na osm. Cenově zvýhodněná edice se nově netýkala jen studentů a pedagogů, ale také i obecně domácností.
 • Office 2010: v pořadí mělo jít o verzi 13.0, ale ta nakonec byla přeskočena a Office 2010 jsou verzí 14.0. Microsoft není jediným, kdo se číslu třináct v označení verze svého produktu vyhnul. Počet edic se s příchodem Office 2010 snížil z osmi na šest, a hlavně došlo k jejich reorganizaci. [9]
 • Office 365: byl dostupný od června 2011. Office 365 byla v této verzi kombinací produktů Microsoft Office, SharePoint Online, Exchange Online a Lync Online. Spotřebitelé běžně používali Microsoft Office, zatímco zbytek zmíněných produktů byl používán pouze ve firmách. Office 365 byla reakcí na zvyšující se popularitu cloudových služeb, které např. poskytoval konkurenční Google. Od dubna 2020 je znám pod názvem Microsoft 365.
 • Office 2013: verze 15.0 byla zveřejněna v červenci 2012. Verze byla zaměřena na mobilní zařízení, dotykové ovládání a cloud. Došlo k upravení ribbon rozhraní, které šlo nyní minimalizovat (až schovat) a tím pádem získat na menších obrazovkách více prostoru pro text. Sada Office 2013 nabídla rovněž vestavěnou podporu pro cloudové úložiště SkyDrive, což umožňovalo uživatelům jednoduše ukládat data do cloudu, díky čemuž k nim získali přístup z libovolného zařízení s připojením k internetu. [11]
 • Office 2016: verze 16.0 byla zveřejněna 22. září 2015. Office 2016 jsou primárně určeny pro operační systém Windows 10, pro který je v mnoha ohledech přizpůsobeny.
 • Office 2019: vydán v 24. září 2018. V Microsoft Office 2019 jsou k dispozici funkce, které byly původně k dispozici pouze pro Office 365.

Herní průmysl

Společnost se zaměřila také na herní průmysl. Xbox je herní konzole, kterou vyrábí společnost Microsoft. Vyznačuje se hardwarovou a softwarovou rozšiřitelností (například je možné si do konzole přidat vlastní pevný disk, využívat klávesnici, myš a podobně). Xbox pohání upravený procesor Intel Celeron s frekvencí 733 MHz a grafická karta NVIDIA GeForce. Ke čtení médií používá klasickou DVD mechaniku různých značek. K produktu je možno dokoupit tzv. DVD-kit nebo speciální set pro výstup zvuku v digitální kvalitě. [12] Xbox byl oficiálně představen veřejnosti Billem Gatesem a hostujícím profesionálním zápasníkem a hereckou hvězdou Dwayne „The Rock“ Johnsonem na CES 2001 v Las Vegas 3. ledna 2001. Většina launchových titulů pro Xbox byla představena až na E3. Zejména šlo o Halo: Combat Evolved a Dead or Alive 3. [13] Mezi nejvýznamnější produkty patří Xbox, Xbox 360 a Xbox One, Xbox One S, Xbox One X.

Odkazy

Reference

 1. CHAČATUR, Kryštof. Historie Microsoftu. Sutori [online]. [cit. 2021-08-01]. Dostupné z: https://www.sutori.com/story/historie-microsoftu--w8ZZPJkKACkXoQBtanZzteVM
 2. KAPOUN, Jan. Historie Microsoft Corporation. CIO [online]. 2009 [cit. 2021-08-01]. Dostupné z: https://businessworld.cz/veda-a-historie/Historie-Microsoft-Corporation-4230
 3. Co je to Windows? Svět webu [online]. [cit. 2021-08-11]. Dostupné z: http://www.svetwebu.cz/?p=12328
 4. Co je to Microsoft Windows? IT slovník [online]. [cit. 2021-08-11]. Dostupné z: https://it-slovnik.cz/pojem/microsoft-windows
 5. Co je to Windows? Svět webu [online]. [cit. 2021-08-11]. Dostupné z: http://www.svetwebu.cz/?p=12328
 6. 6,0 6,1 JANÁK, David. Historie operačních systémů Windows a Unix. Fakulta informatiky Masarykovy univerzity [online]. 2002 [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://www.sutori.com/story/historie-microsoftu--w8ZZPJkKACkXoQBtanZzteVM
 7. 7,0 7,1 PEKAŘ, Lukáš. Historie Windows v kostce. Bonsai Development [online]. 2019 [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://bonsai-development.cz/clanek/historie-windows-v-kostce
 8. HOLČÍK, Tomáš. Stručná historie Windows. Živě.cz [online]. 2004 [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://www.zive.cz/clanky/strucna-historie-windows/sc-3-a-115491/default.aspx
 9. 9,0 9,1 MACICH, Jiří. Microsoft Office: od roku 1989 do éry smartphonů, tabletů a cloudu. Lupa.cz[online]. 2012 [cit. 2021-08-01]. Dostupné z: https://www.lupa.cz/clanky/microsoft-office-od-roku-1989-do-ery-smartphonu-tabletu-a-cloudu/
 10. Co je to Microsoft Office? Co je to? [online]. [cit. 2021-08-11]. Dostupné z: https://cojeto.superia.cz/software/microsoft_office.php
 11. KRASEK, Jáchym. Microsoft odhalil Customer Preview nových Office 2013. CIO Business World [online]. 2012 [cit. 2021-08-02]. Dostupné z: https://businessworld.cz/aktuality/microsoft-odhalil-customer-preview-novych-office-2013-9313
 12. Co to je XBox? Význam slova. Slovník pojmů, odborných výrazů, vysvětlení významu slov a hesel [online]. [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://cojeto.superia.cz/hardware/xbox.php
 13. STOKLASA, Mikuláš. Jak šel čas s konzolemi Xbox. Význam slova. Zing [online]. 2020 [cit. 2021-08-04]. Dostupné z: https://www.zing.cz/specialy/96212571/jak-sel-cas-s-konzolemi-xbox/

Doporučená literatura

 • Marshall, David. Bill Gates a. Překlad Veronika Volhejnová. Havlíčkův Brod: Fragment, [1996]. 64 s. Příběhy úspěšných. ISBN 80-85768-86-0.
 • Dearlove, Dez. Bill Gates a byznys: 10 tajemství nejbohatšího obchodního magnáta na světě. Praha: Pragma, [2003]. 174 s. ISBN 80-7205-950-5.
 • Page, Alan, Johnston, Ken a Rollison, Bj. Jak testuje software Microsoft. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009. 384 s. ISBN 978-80-251-2869-5.
 • Arthur, Charles. Digital wars: Apple, Google, Microsoft and the battle for the Internet. 2nd ed. London: Kogan Page, 2014. viii, 335 s. ISBN 978-0-7494-7203-0.
 • Pecinovský, Josef a Pecinovský, Rudolf. Windows 10: snadno a rychle. Druhé, přepracované a aktualizované vydání. Praha: Grada, 2019. 156 stran. Snadno a rychle. ISBN 978-80-271-2439-8.

Související články

Klíčová slova

Microsoft, Bill Gates, Office, Windows